A napkollektor meghatározása
A napkollektor a Nap hőjét hasznosító berendezés, amely a napsugarakból kinyert hő
segítségével állít elő használati-
A napkollektor működése
A napkollektor tulajdonképpen egy hőcsapda, amely az alábbi elven működik:
A napfény bejut a napkollektorba és elnyelődik benne, miközben hője felmelegíti a napkollektor csöveiben keringő folyadékot (a speciális szigetelésnek köszönhetően az elnyelt hő kijutni már nem tud a napkollektorból).
A felmelegített folyadékot egy szivattyú keringeti a napkollektor csöveiben, így szállítja el a hőt egy hőcserélőig. A folyadék hője a hőcserélőn keresztül átadódik a tartály vizének, felmelegítve azt.
Amennyiben -
A napkollektor rendszer teljesen automatikusan üzemel, a vezérlőelektronika szabályozza működését az egyedileg beállított paraméterek alapján.
Napkollektoros rendszerek hazánkban
A Magyarországon üzemelő napkollektoros rendszereket elsősorban használati meleg víz előállításra, fűtésrásegítésre és medence fűtésre alkalmazzák. Külföldön már vannak olyan napkollektoros rendszerek is, amelyek képesek eltárolni a nyár folyamán felmelegített vizet az épület alatt lévő hatalmas méretű tartályokban, és télen ennek hőjét használják fel a fűtésre.
Mivel hazánkban a nyári és a téli napsütéses órák száma között jelentős eltérés van, így a napkollektoros rendszerek tervezése nem könnyű feladat. Ha nyárra méretezik a rendszert, akkor télen nem termel elegendő meleg vizet a rendszer, ha télre méretezik, akkor egyrészt nagyon nagy és drága rendszert kellene telepíteni, másrészt nyáron gondok adódnának a rengeteg melegvíz felhasználáásával, ami ha nem történik meg, akkor a rendszer túlhevül...
Magyarországon olyan rendszereket érdemes telepíteni, amik elegendő meleg vizet képesek
termelni az év legnagyobb részében, és rendelkeznek kiegészítő fűtési lehetőséggel,
ami rossz időben rápótol a kollektorok termelésére. Ilyen módon lehetséges egy háztartás
éves használati melegvíz szükségletének megtermeléséhez felhasznált energia 70-
Napkollektor-
A melegített közeg fajtái szerint kétféle napkollektor létezik:
Levegőt melegítő napkollektor: Több típusa létezik. Ennél a fajtánál a levegőt egy hőcsapdán fújják át, így az a bennrekedt hőt felvéve felmelegszik. A napkollektorból kiáramló meleg levegő már irányítottan felhasználható.
Folyadékot melegítő napkollektor: Ennek is több típusa ismert, de az alapvető működési elv itt is egységes. A napkollektor belsejében keletkezett hőt veszi fel a rendszerben keringtetett folyadék, amely elszállítani és a megfelelő helyen felhasználja ezt a hőt.
A folyadék-
Síkkollektor: Ez az elsőként kifejlesztett napkollektor típus, amelynek szerkezete gyakorlatilag egy jó hőszigeteléssel rendelkező, üveggel lefedett dobozból és a benne elhelyezett, hosszú csőkígyóból áll. Utóbbi úgy van elhelyezve, hogy az üvegen át beengedett napsugárzás révén keletkezett hő minél jobban elnyelődjön a cső falaiban, és át tudja azt adni a benne keringetett folyadéknak.
Vákuumcsöves napkollektor: A vákuumcsöves napkollektor típus egy közös gyűjtőegységbe dugott, különálló üvegcsövekből áll, amelyek mindegyikében van belül még egy üvegcső az abba beépített, hőt elvezetni képes fűtőcsővel. A külső és belső üvegcső közti térben vákuum van.
A korszerű vákuumcsöves napkollektoroknál ez a két üvegcső valójában egy: a termosz betétjéhez hasonló duplafalú cső, aminek falai közt vákuum van. Ez a kialakítás jobb, mivel a két cső közötti rész tökéletesen zárt, nincsen tömítés, és amíg az üveg el nem törik, addig a vákuum nem szűnhet meg.
A külső beengedi, a belső csőfal pedig elnyeli a sugárzást, hővé alakítva azt. Napjainkban
a vákuumcsöves napkollektornak két típusa használatos; a HEAT-
HEAT-
U-
Speciális napkollektor-
A teljesség kedvéért megemlítjük, hogy létezik néhány speciális napkollektor-
Az egyiknél pl. egy hatalmas tükörrendszert alkalmaznak, amelynek forgását számítógéppel vezérlik úgy, hogy a tükrök fókusza mindig a Nap felé legyen, és a napsugárzást egy helyre koncentrálják. Ez a fajta napkollektor rendkívül magas hőfok elérése képes. Egy ilyen rendszer képes akár gőzturbinák működtetésére, sőt léteznek ilyen elven működő napkohók is, amelyekben akár több ezer fokot is képesek előállítani.
A síkkollektorok kipróbált megoldást képviselnek a napkollektor technológia terén,
élettartamuk akár 40 év is lehet. A vákuumcsöves napkollektorok viszonylag új technológiának
számítanak, így ezek mögött még nincsenek évtizedes tapasztalatok. A kétfajta napkollektor
összehasonlításának tükrében általánosan igaz, hogy egy vákuumcsöves napkollektor
hatásfoka kb. 10-
Egy napkollektor rendszer megtervezése és telepítése előtt érdemes minden szempontot figyelembe venni, hogy az adott épülethez és igényekhez legmegfelelőbb típust válasszuk. Vigyázat! Amelyik napkollektor gyanúsan olcsó a többihez képest, ott a minőség valószínűleg nem megfelelő, és ez hosszú távon nem megtakarítást, hanem inkább ráfizetést jelent!
Kaphatok-
Napkollektor rendszerek telepítéséhez igényelhető támogatásokról itt olvashat: napkollektor pályázat Konkrét esetben készséggel állunk kedves ügyfeleink rendelkezésére, s koordináljuk számukra a pályázatírást.
Milyen napkollektoros rendszerre van szükségem?
Mindenekelőtt a napkollektoros rendszer révén elérni kívánt célokat, igényeket kell meghatározni, ennek függvénye a méretezés. A napkollektor által termelt meleg vizet használhatjuk:
* használati melegvíz (fürdés, mosogatás, stb.)
* fűtésrásegítés
* úszómedence fűtése
Ha meghatároztuk, hogy mire szeretnénk a napkollektor által termelt meleg vizet használni, azzal meghatároztuk azt is, hogy mikor mennyi és hány fokos meleg vízre van szükségünk.
Figyelembe kell venni, hogy hazánkban a nyári-
Minden esetben az igényekhez legjobban illeszkedő, mind műszaki, mind pedig gazdaságossági szempontból optimális megoldást kell megtalálni. Egy napkollektoros rendszer ideális működéséhez az alábbi 3 tényező elengedhetetlenül szükséges:
1. A napkollektoros rendszer szakszerű tervezése, méretezése és kivitelezése.
2. Jó minőségű napkollektorok és kiegészítők alkalmazása.
3. A telepített napkollektoros rendszer egyedi igények szerint testre szabott beállítása, programozása.
Amennyiben ezeket jó szakember végezte gondos munkával, akkor napkollektora hosszú évtizedekig fogja szolgálni otthonunk energiaellátását, minimális karbantartás mellett. Ha Ön is ilyen rendszert szeretne,
Kérjen ingyenes, személyre szabott ajánlatot:
Kérjen személyre szabott árajánlatot :